28.4.09

Asyanın Kandilleri (2005) - DVDRip

Tür : Belgesel
Yönetmen : Muharrem Sevil
Yapım : 2005, Türkiye

Belgeselin Konusu

Türk coğrafyasında yaşamış; kültür, düşün, sanat ve bilim alanında öne çıkmış şahsiyetlerin etik ve estetik değerlerini; yaşadıkları dönemin ve çevrenin kültürel, toplumsal ve siyasal atmosferinden soyutlanmadan bir bütün olarak anlatan, biyografik - belgeselde şu isimler yer alıyor; Hoca Ahmet Yesevi, Farabi, Yusuf Has Hacib, Kaşgarlı Mahmut, Uluğ Bey, Ali Kuşçu, Ali Şir Nevai, İmam Buhari, İbn Sina, Musa El Harezmi, El Biruni, Fuzuli, Abdülkadir El Meragi. Elbette yüzyıllarca lider konumunu sürdüren İslam Uygarlığı'nın bilim, sanat, edebiyat gibi alanlarda öne çıkan isimlerinden yapılmış zorunlu bir seçme bu. Daha yüzlerce edebiyatçı, bilim adamı ve düşünür hem kendi hikayelerini hem de yaşadıkları çağın hikayesini anlatmak üzere tarihin tozlu sayfalarında hatırlanmayı bekliyor. Belgeselin çekimleri Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Türkmenistan, Afganistan, İran, Suriye ve Türkiye olmak üzere toplam 8 ülkede yapıldı. Eski Türk devletlerine başkentlik yapmış, İslam kültür ve uygarlığının görkemli merkezleri; Balasagun, Köhne Ürgenç, Merv, Hiva, Tebriz, Isfahan, Nişabur, Semerkand, Buhara, Herat gibi şehirlere doğru yapılan bu yolculuk, "Asya'nın Kandilleri"ne bir biyografik belgesel olmasının yanı sıra; tarihe, zamana, kültüre ve insana doğru yapılmış çok verimli ve sıradışı bir "seyahat" belgeseli tadı da veriyor.

Asyanın Kandilleri 1 - Hoca Ahmet Yesevi
PART 1
PART 2

Asyanın Kandilleri 2 - Farabi
PART 1
PART 2

Asyanın Kandilleri 3 - İbn-i Sina
PART 1
PART 2

Asyanın Kandilleri 4 - İmam Buhari
PART 1
PART 2

Asyanın Kandilleri 5 - Yusuf Has Hacib
PART 1
PART 2

Asyanın Kandilleri 6 - Kaşgarlı Mahmut
PART 1
PART 2

Asyanın Kandilleri 7 - Musa El Harezmi
PART 1
PART 2

Asyanın Kandilleri 8 - Uluğ Bey
PART 1
PART 2

Asyanın Kandilleri 9 - El Biruni
PART 1
PART 2

Asyanın Kandilleri 10 - Ali Şir Nevai
PART 1
PART 2

Asyanın Kandilleri 11 - Ali Kuşçu
PART 1
PART 2

Asyanın Kandilleri 12 - Abdülkadir El Meragi
PART 1
PART 2

Asyanın Kandilleri 13 - Fuzuli
PART 1
PART 2

____________________________________________

13 Bölüm Toplu CCF Linki


Sifresizdir

5 yorum:

bakırcı dedi ki...

harika paylaşım.
Teşekkürler kaliteci.

Adsız dedi ki...

Bu güzel paylaşım için teşekkür ederim Sayın Kaliteci.

Adsız dedi ki...

öncelikle bizlere kaliteli filmler , belgeseller sunduğunuz için teşekkür ediyorum.Bu partları ben rapidden tek tek indiriyorum toplu olarak nasıl indirebilirim bilmiyorum toplu olarak nasıl indirebilirim yardımcı olursanız sevinirim.Bir de uzun zamandır tr dublajlı aradığım çingeneler zamanı isimli bir film var henüz tr dublajını bulamadım eğer siz tr dublajını bulur ve koyarsanız memnun olurum.şimdiden teşekkürler...

Adsız dedi ki...

böylesi güzel bir paylaşım için ne kadar teşekkür etsek inan azdır,
belgesellerin umarım devamı gelir.

Hasan Hayri dedi ki...

Arkadaslar lutfen birazda film veya belgesel ile ilgili dusuncelerinizi yaziniz. Indirecek olacak olan vatandasa kolaylik olsun. Yorum yapmanin amacida zaten bu.

Pages

Powered by Blogger.